Bugun...21. yüzyılın En Uzun 'Kanlı Ay' Tutulması Bugün Yaşanacak!

Dünya, Bugün, 27.07.2018 cuma günü 21. yüzyılın en uzun "Kanlı Ay" tutulmasına tanıklık edecek. Türkiye saati ile...

facebook-paylas
Tarih: 27-07-2018 11:24

21. yüzyılın En Uzun 'Kanlı Ay' Tutulması Bugün Yaşanacak!

Dünya'nın Güneş ile Ay arasına gireceği tutulma sırasında yerkürenin gölgesi, 1 saat 43 dakika boyunca Ay'ın görünen yüzünü tamamıyla örtecek.Türkiye saati ile 20.13 sularında başlaması beklenen Tam Ay Tutulması, 02.30’da son bulacak. Tam Ay Tutulması sırasında Dünya’nın gölgesi Ay’ı kaplayarak uydumuzun görülmesini engelleyecek. Fakat Dünya’nın atmosferinde kırılarak Ay’a ulaşmayı başaran Güneş ışıkları, Ay’ın kızıl bir renge bürünmesine neden olacak.Ay, Dünya’ya yeterince yakın bir konumda. 

Ay kızıl bir görünüme bürünecek

Ay, tutulma sırasında "Kanlı Ay" olarak adlandırılan kızıl bir görünüme bürünecek.

Kuzey Amerika dışında dünyanın büyük bölümünden izlenebilecek tutulma, ocak ayındaki "Süper Mavi Kanlı Ay" tutulmasından 27 dakika daha uzun sürecek.

Tam Ay Tutulması’nı izlemek için ne yapmalısınız?

Öncelikle bulunduğunuz şehrin hava durumunu kontrol edin, tutulma uzun süreceği için tedbirli olmakta fayda var. Daha sonra tutulmayı izlemek için gökyüzünü rahat bir şekilde görebileceğiniz bir konum seçin.Ay, Dünya’ya yeterince yakın bir konumda. Bu nedenle Tam Ay Tutulmasını çıplak gözle de izleyebilirsiniz.

Eğer canlı olarak izleme imkanınız yoksa internet üzerinden timeanddate, slooh ve virtualtelescope üzerinden canlı olarak takip edebilirsiniz.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİLİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI