Bugun...Akıllı Ev Nedir? Nasıl Daha Güvenli Hale Gelir?

Öncelikle akıllı kelimesinden başlayalım, akıllı demek yani gelişmiş bir mikro işlemciye ve işletim sistemine sahip cihaz demek. Bir cihaz akıllı olunca – işletim sistemine sahip olunca- onunla her şeyi yapabilmek mümkün.

facebook-paylas
Güncelleme: 28-06-2018 00:50:49 Tarih: 27-06-2018 23:46

Akıllı Ev Nedir? Nasıl Daha Güvenli Hale Gelir?

Öncelikle akıllı kelimesinden başlayalım, akıllı demek yani gelişmiş bir mikro işlemciye ve işletim sistemine sahip cihaz demek. Bir cihaz akıllı olunca – işletim sistemine sahip olunca- onunla herşeyi yapabilmek mümkün. Kısacası akılı cihazlar bilgisayarın yapabildiği herşeyi er yada geç yapabilecek. Gelelim akıllı ev kavramına, akıllı telefon, akıllı saat derken yeni trendler akıllı ev modasının yaygınlaştığını gösteriyor. 

Özellikle Avrupa’da, gelişen ve ucuzlayan teknoloji evlere kadar girdikçe bu modanın gelişmemesini beklemek yanlış olurdu. Bugün, akıllı ev teknolojileri ile herşey mümkün, neler mesela ? Örneğin iletişim sayesinde cep telefonlarınız, televizyonunuz ve eviniz eşleşmiş olacak.


Eve geldiniz cep telefonunuzu elinize aldınız ve koltuğunuza oturdunuz, şimdi bakalım akıllı telefonumuz ile neler yapabiliriz;

Televizyonu kontrol edebilirsiniz.
Tost makinenizi açıp kapatabilirsiniz.
Buzdolabının derecesini kontrol edebilirsiniz.
Pencerelerinizi açıp kapatabilirsiniz.
Kapıları kilitleyip açabilirsiniz.
Evde duman dedektörü taraması yapabilirsiniz.
Lambaları ve prizleri kontrol edebilir, elektrikği yönetebilirsiniz.
Evin odalarını kameralardan izleyebilirsiniz.
Isıtma ve soğutma sistemlerini kontrol edebilirsiniz.
Oturduğunuz yerden kapı zilini çalan kişiye bakabilir ve konuşabilirsiniz.

Güvenlik Araştırmacıları Uyardı

Siberreal ekibininin güvenlik araştırmacı ile yaptıkları görüşmelerde,Router (modem) olan her evin akıllı ev olduğunu, çok daha akıllı olmasını istedikleri evlerin, micro kart destekleri ve donanımlar ile daha da akıllaştırabilecekleri, özellikle akıllı ev kullanımlarında ev otomasyon sistemlerinde kullanılacak olan router (modem)'in erişim şifresinin sadece bir kişide olması gerektiği, güvenlik ayarlarının mac filtreleme özelliklerinin bulunması gerektiği, wifi kablosuz internet bağlantısının eve gelen misafirler dahil olmak üzere kimse ile paylaşılmaması gerektiği konularında uyarılarda bulundu. Ayrıca kablosuz modem'in şifresinin mümkünse belli periyodlarda değiştirilmesinin lisanslı antivirüs programlarının kullanılmasının akıllı ev otomasyon sistemlerinin güvenliği için çok önemli olduğu bilgileri paylaşıldı.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI