Bugun...Apple Kullanıcı Verilerini Gizlice Alıyor!


facebook-paylas
Tarih: 28-06-2018 21:26

Apple Kullanıcı Verilerini Gizlice Alıyor!

Bloomberg'in Apple'ın bazı geliştiricilerin kullanıcı verilerinin satıldığını iddia etmesinin ardından harekete geçen Apple, geliştiricilerin kullanıcı verilerini satmasını ve paylaşmasını engellemek için App Store kurallarını değiştirdi.

Kullanıcılarını, verilerini toplayan ve üçüncü taraflara satan geliştiricilerden daha iyi bir şekilde korumak isteyen Apple, sessiz sedasız bir şekilde App Store kurallarını değiştirdi. Bloomberg’e göre şu ana kadar bazı geliştiriciler kullanıcılardan kişi listesi gibi kişisel verilerine erişim için izin istediler ve elde ettikleri verileri kişilerin rızası olmadan üçüncü taraf şirketlere sattılar.

Özellikle Facebook’un 87 milyon kullanıcısının verilerini Cambridge Analytica’ya sızdırmasının ardından ‘kişisel veri’ tartışmaları çok daha büyük bir boyuta taşınmıştı. Apple, yeni App Store ilkesi ile ver sızıntılarına karşı kullanıcılarını bir miktar daha güvende tutuyor. Yine de söz konusu kural değişikliklerinin geçmişte sızdırılan veriler için bir anlam ifade etmediğini hatırlatalım.

Güvenlik araştırmacılarının daha önce Apple'ın storage(depolama)alanlarına ait "icloud" hesabına erişim yapan her kullanıcının verilerinin alındığını açıklamasının ardından, Apple'ın gizlilik şartlarındaki yaptığı sessiz sedasız güncelleme güvenlik araştırmacılarının haklılığını ortaya koydu.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ADLİ BİLİŞİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI