Bugun...Beyaz Yalan Diyerek Geçmeyin, Büyük Yalanları Teşvik Ediyor!

Bilim insanları, zaman zaman söylenen küçük ‘beyaz’ yalanların bile, beyindeki ‘amigdala’ bölgesini duyarsız hale getirerek kişiyi gelecekte daha büyük yalanlar söylemeye teşvik edebileceğini açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 21-07-2018 14:04

Beyaz Yalan Diyerek Geçmeyin, Büyük Yalanları Teşvik Ediyor!

İngiltere’de yapılan bir araştırma, yalan söylemenin çevredeki kişilere verdiği zararların yanı sıra kişinin kendi beynini de nasıl etkilediğini ortaya koydu. ‘Yalan söylemenin’ kişi söyledikçe kolaylaştığını vurgulayan araştırmacılar, ‘beyaz yalanlar’ dediğimiz küçük yalanların beyni duyarsız hale getirerek kişiyi gelecekte daha büyük yalanlar söylemeye teşvik edebileceği ifade etti.

DUYGULARLA BAĞLANTILI

Sonuçları Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, yalan söylemenin şahsi kazanımla sonuçlanacağı bir görevde yer almaları istenen bir grup katılımcının beyinleri tarandı.     

Duke ve Londra üniversitelerinden bilim adamları, çalışma sırasında kişi ilk kez yalan söylediğinde, beyninde duygularla bağlantılı amigdala bölümünde çok ciddi biçimde hareketlenme gözledi. 

BEYİN TEPKİ VERMİYOR

Sonradan söylenen yalanlarda, önemli bile olsalar, amigdalanın bunlara verdiği tepkinin giderek azaldığı görüldü.

Bilim adamları, amigdalanın aktivitesinde önemli ölçüde düşüşün, kişinin gelecekte çok daha büyük yalanlar söyleyebileceğine işaret ettiğini bildirdi.

Araştırmacılardan Tali Sharot, kişi, şahsi kazanım amacıyla yalan söylemeye hazırlandığında amigdalanın, yalanın kapsamını sınırlayacak biçimde olumsuz bir duygu ürettiğini belirterek “Öte yandan, yalan söylemeye devam ettiğimizde amigdalanın buna tepkisi zayıflıyor, amigdalanın tepkisi azaldıkça daha büyük yalanlar söylüyoruz” ifadesini kullandı.  

Çalışmanın, beynin zaman içinde yalanların sayısını artırmaya uyum sağladığına ilişkin deneysel kanıt sunulan ilk araştırma olduğuna dikkat çekildi.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİLİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI