Bugun...Bilim İnsanları Mutsuzluğun Ömrü Kısaltmadığını Açıkladı!

İngiltere’de 1 milyon insan üzerinde 10 yıl boyunca yapılan bir araştırma, mutsuzluk ve stresin ömrü kısaltmadığını ortaya koydu.

facebook-paylas
Tarih: 24-06-2018 22:25

Bilim İnsanları Mutsuzluğun Ömrü Kısaltmadığını Açıkladı!

İngiltere’de yapılan bir araştırmayla, daha önce yapılan birçok araştırmanın aksine, mutsuzluğun insan sağlığını, özellikle kalbi olumsuz etkilemediği ya da kansere neden olmadığı belirlendi.

Sonuçları akademik sağlık dergisi Lancet’te yayımlanan son araştırmaya göre, daha önce bu konuda yapılmış araştırmalar “ters nedenselliğe” bakmadığı için gerçeği yansıtmıyor.

Son araştırmayı yürüten İngiliz ve Avustralyalı bilim insanları, daha önceki araştırmalarda mutsuz insanların ölüm riskine bakırlırken, zaten hasta olan insanların genellikle mutsuz olduklarının gözden kaçırıldığını belirtiyor.

‘1 Milyon Civarı İnsandan, mutluluk ve stres seviyelerini derecelendirmeleri istendi. Fiziksel sağlık ve sigara gibi faktörler dışarıda bırakıldığında, araştırmaya katılanların mutlu ya da mutsuz olmalarının, ölüm riski üzerinde bir etkisi olmadığı görüldü.

Mutsuzluk Araştırmacılardan Dr. Bette Liu “Hastalık bir insanı mutsuz ediyor, ama mutsuzluk bir insanı hasta etmiyor. Geride kalan 10 yılda, mutsuzluk ve stres ile ölüm oranı arasında doğrudan bir bağlantı bulamadık” dedi.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Sir Richard Peto ise, insanların mutsuzluktan ötürü aşırı alkol tüketimi ya da aşırı yemek yemeleri halinde, mutsuzluğun ölüm riskini dolaylı olarak etkileyebileğini ifade etti.

Son araştırmayı yapan bilim insanlarına göre, bu konuda toplumda yerleşmiş olan inanç çok sağlam: “İnsanlar mutsuzluk ve stresin kalp krizine neden olduğuna inanmaya devam edecektir. Bu bilimsel olarak doğru değil ancak buna inanmak insanların işine geliyor.”

Ancak uzmanlar çocukluk dönemindeki mutsuzlukların daha uzun süreli etkileri olabileceğini göz ardı etmiyor. Sonuçları yorumlayan bilim insanları tüm yaşam seyrini kapsayan araştırmalar yapılması gerektiğini, örneğin çocukluktaki mutsuzluğun yetişkinlikteki sağlığı etkileyebileceğini belirtiyor.

Sağlığımız için mutsuzluk ve stresten uzak duralım!.. Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİLİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI