Bugun...Dünyanın En Zor Matematik İspatı Çözüldü!

Üç bilgisayar bilimcisi, bir süper bilgisayar, bir Boolean Pisagor üçlü problemine çözüm içeren bir 200 terabaytlık bir dosya kullanarak, onlarca yıldır matematikçilerden kurtulan bir bulmaca üretti.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-06-2018 18:18:27 Tarih: 11-06-2018 18:06

Dünyanın En Zor Matematik İspatı Çözüldü!

Üç bilgisayar bilimcisi, bir süper bilgisayar, bir Boolean Pisagor üçlü problemine çözüm içeren bir 200 terabaytlık bir dosya kullanarak, onlarca yıldır matematikçilerden kurtulan bir bulmaca üretti.
Bu en büyük matematik kanıtı. Bir süper bilgisayar sadece 2 günde çözüldü. Ve 200 terabayt.

Evet, 200 terabayt. Boolean Pisagor üçlü problemi olarak bilinen on yıllardır matematikçi problemleri olan matematiksel bir problem için bilgisayar destekli kanıtı içeren dosyanın boyutu.

Kanıt 68 gigabaytlık bir dosyaya sıkıştırıldı, yani üzerine gömülü olan tüm bilgileri indirmek, yeniden oluşturmak ve doğrulamak isteyen herkes. Ve bireyler, uzay işlemci zamanına sahiplerse, yaklaşık 30.000 saat içinde bunu yapabilirler.

200 terabaytlık dosya, daha önce bilgisayar destekli en büyük kanıt için önceden belirlenmiş bir kaydı yener. Sadece 13 gigabayt boyutundaydı.


ISPAT ARKASINDAKI SORUN
Ronald Graham, Kaliforniya Üniversitesi, San Diego matematikçi ve daha önceki en büyük kanıtın kayıt tutucusu olan bilgisayarlara sahip olmak, bilgisayarların kombinatorik problemleri için kanıt oluşturmada yardımcı olması oldukça yaygındır. Hatta bunu çözebilecek herkese 100 dolarlık bir ödül teklif etti.

Daha önce de belirtildiği gibi, 200 terabaytlık kanıt, Boole Pisagor üçlüsü olarak adlandırılan bir matematiksel problem türünü birleştirdi. Bu üç öğe içeren bir kombinasyonu, böylece pozitif tam, kırmızı ya da mavi renkli olabilir sorar bir , b , ve c (Pisagor Paket) Pisagor denklemi tatmin bir  2  + b  2  = C  2 olup, burada hiçbiri tamsayılar aynı renge sahiptir.

BILGISAYAR ÇALIŞMA ZAMANI
Sorun, farklı kombinasyonlarda tamsayıları renklendirmek için birçok izin verilebilir yollar sunsa da, bilim adamları, bilgisayarın yapması gereken kontrol sayısını azaltmak için sayı teorisindeki teknikler ve simetrilerden yararlandılar. Bu adım, bilgisayar tarafından gerçekleştirilen çalıştırma sayısını neredeyse 1 trilyona düşürdü.

İki gün ve 800 paralel çalışan işlemci daha sonra, Texas Üniversitesi'nden Stampede süper bilgisayarı 200 terabaytlık bir dosya üretti. Üretilen kanıtı doğrulamak için ayrı bir bilgisayar programı kullanıldı.

Rezil Boole Pisagor problemi üç katına çatlamış olmasına rağmen, rekor dosya hala şekilde cevaplar vermek için başarısız neden boyama şeması mümkündür.

Kanıt, evet, tam sayıları birden çok şekilde renklendirmenin mümkün olduğunu gösterdi; Ancak, sadece 7,824'e kadar. Bu noktadan sonra mümkün değil. Bu daha fazla soru soruyor: Neden 7,825'de bir kesme noktası var? İlk streç neden mümkün?

Takımın bulguları  Cornell Üniversitesi çevrimiçi kütüphanesinde yer aldı .

 

 Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİLİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI