Bugun...Facebook, 61 Teknoloji Firmasıyla Kullanıcı Verilerini Paylaşmaya Devam Edecek!

Washington Post, Facebook'un Cuma günü son başvuru tarihinden sonraki birkaç saat içinde Facebook'un en büyük veri açıklamasını temsil eden belgeleri sunduğu bilgisini verdi.

facebook-paylas
Tarih: 06-07-2018 13:17

Facebook, 61 Teknoloji Firmasıyla Kullanıcı Verilerini Paylaşmaya Devam Edecek!

Facebook, şirketin 2015 yılında verilere erişim sağlamak için dış şirketlere kısıtlama getirdiğini açıkladıktan sonra düzinelerce teknoloji şirketi ve uygulama geliştiricisine kullanıcı verilerine özel erişim sağladığını kabul etti. Bu, en büyük sosyal ağ sitesinin nasıl yönetildiğinin sıra dışı bir görünümüdür. Bu yılın Mart ayında Cambridge Analytica skandalı sırasında Facebook, kullanıcı verilerinin ve arkadaşlarının yalnızca Mayıs 2015'te üçüncü taraf erişimini kesmiş olduğunu belirtti. Ancak, Cuma günü geç saatlerde Kongreye teslim edilen 747 sayfalık bir dokümanda [ PDF ], sosyal ağ devi , 2015'den sonra da uygulama geliştiricilerinin yanı sıra 61 donanım ve yazılım üreticisi ile veri paylaşmaya devam ettiğini itiraf etti .

Açıklama, Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg'e Nisan ayında kongre üyeleri tarafından milyarlarca kullanıcıya ait verilerle ilgili uygulamaları hakkında yüzlerce soruya yanıt olarak geliyor .

Washington Post, şirketin Cuma günü son başvuru tarihinden sonraki birkaç saat içinde Facebook'un en büyük açıklamasını temsil eden belgeleri sunduğu bilgisini verdi.

 

Diğer şeylerin yanı sıra, Facebook, Facebook'un kullanıcı verilerine ilişkin yeni gizlilik politikasına uymak için AOL, Nike, United Parcel Service ve flört uygulaması Hinge dahil olmak üzere 61 şirkete "bir kerelik" altı aylık bir uzatma sağladığını açıkladı.

Bunun yanı sıra, sosyal medya, bir Facebook beta testinin bir parçası olarak verildiği API erişiminin bir sonucu olarak, sınırlı arkadaşlık verilerine teorik olarak erişebilecek en az beş şirket daha ekledi.

Belgeler ayrıca Facebook'un ABD'li teknoloji devleri Apple, Microsoft, Spotify, Amazon, Sony, Acer, Çin merkezli Huawei ve Alibaba ve cihaz üreticileri Samsung ve BlackBerry dahil olmak üzere 52 yerli ve uluslararası şirketle ortaklık kurduğunu da kabul etti.

Sosyal ağ, kullanıcıları hakkında, bu şirketlerle, kendi kullanıcıları için Facebook veya Facebook özelliklerinin kendi versiyonlarını oluşturmalarına yardımcı olmak için, elbette "kullanıcılarına sundukları şartlar ve politikalar altında" bilgi paylaştı.

Belge, "Şirketleri, çeşitli cihazlara, işletim sistemlerine ve ortaklarımıza, Facebook ve Facebook deneyimlerini insanlara sunmak için bir yol sunmak istediğimiz diğer ürünler için entegrasyonlar oluşturduk" dedi. "Bu entegrasyonlar ortaklarımız tarafından, kullanıcılarımız için oluşturuldu, ancak Facebook tarafından onaylandı."

Bununla birlikte, Facebook ayrıca şirketin bu 52 ortaklığın 38'ini durdurduğunu ve bu ekimin sonuna kadar ek bir yedi ile ortaklığını bitireceğini ve bu ekimin sonuna kadar bir diğerinin de olacağını söyledi.

Bununla birlikte, Apple, Amazon ve Tobii'yi içeren, ALS'li insanların Facebook'a erişebilmelerini sağlayan bir erişilebilirlik uygulaması olan ve şirketin Ekim 2018'in ötesine uzanan anlaşmalara sahip olduğu üç şirketle ortaklıklar devam edecek. 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verileri, Donald Trump'ın ABD başkanlığını 2016'da kazanmasına yardımcı olduğu bildirilen bir politik danışmanlık firması olan Cambridge Analytica tarafından toplandı.

Sadece üç gün önce, Facebook uygulama platformunda çalışan popüler bir üçüncü taraf yarışması uygulamasının, korsanlara 120 milyondan fazla Facebook kullanıcısına ait verileri yayınladığı haberi duyurulmuştu.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜVENLİK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI