Bugun...FBI VPN Filter Kötü Amaçlı Yazılım Uyarısını Yayınladı!


facebook-paylas
Tarih: 26-05-2018 18:16

FBI VPN Filter Kötü Amaçlı Yazılım Uyarısını Yayınladı!

FBI Başa çıkamadığı internet suçları ile ilgili olarak Kötü amaçlı yazılım uyarısı yayınladı, Uyarının içeriği ise şu şekilde.

YABANCI SIBER AKTÖRLER DÜNYADAKI EV VE OFIS YÖNLENDIRICILERI VE AĞ CIHAZLARINI HEDEFLIYOR.

FBI, küçük ofis ve ev ofisleri yönlendiricilerinin herhangi bir sahibini cihazların güç döngüsünü (yeniden başlatma) önermektedir. Yabancı siber aktörler, dünya çapında yüzbinlerce ev ve ofis yönlendiricisini ve diğer ağ aygıtlarını tehlikeye attılar. Oyuncular, küçük ofis ve ev ofis yönlendiricilerini hedeflemek için VPNFilter kötü amaçlı yazılım kullandılar. Kötü amaçlı yazılım, olası bilgi toplama, cihaz kullanımı ve ağ trafiğini engelleme gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirebilir.

TEKNIK DETAYLAR
VPNFilter'in kötü amaçlı yazılımından etkilenen altyapının boyutu ve kapsamı önemlidir. Kötü amaçlı yazılım, birkaç üretici tarafından üretilen yönlendiricileri ve ağa bağlı depolama aygıtlarını en az bir üretici tarafından hedefler. Bu kötü amaçlı yazılımın başlangıç ​​bulaşma vektörü şu anda bilinmemektedir.

TEHDIT
VPNFilter, küçük ofis ve ev ofis yönlendiricilerini çalışmaz hale getirebilir. Kötü amaçlı yazılımlar, potansiyel olarak yönlendiriciden geçen bilgileri de toplayabilir. Kötü amaçlı yazılımın ağ etkinliğinin tespiti ve analizi, şifreleme ve yanlış yönlendirilebilir ağların kullanımıyla karmaşıklaşmaktadır.

SAVUNMA
FBI, kötü amaçlı yazılımları geçici olarak bozmak ve virüs bulaşmış cihazların olası tanımlanmasına yardımcı olmak için küçük ofis ve evden çalışan yönlendiricilerden herhangi birinin cihazlarını yeniden başlatmasını önerir. Kullanıcılara, cihazlarda uzaktan yönetim ayarlarını devre dışı bırakmayı ve etkin olduğunda güçlü şifreler ve şifreleme ile güvenlik sağlamayı düşünmeleri önerilir. Ağ cihazları, mevcut en yeni ürün yazılımı sürümlerine yükseltilmelidir.

FBI'ın yayınladığı VPNFilter malware uyarısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

link:

https://www.ic3.gov/media/2018/180525.aspxEtiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Malware Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI