Bugun...Google Artık Tüm "HTTP" Sitelerini ‘Güvenli Değil’ Olarak Etiketleyecek!

Chrome 68 sürümünün piyasaya sürülmesiyle, İnternet kullanıcıları için web'i daha güvenli bir yer haline getirmek amacıyla “HTTPS” olmayan tüm web sitelerini "Güvenli Değil" olarak belirgin bir şekilde işaretlemeye başladı.

facebook-paylas
Tarih: 24-07-2018 23:36

Google Artık Tüm

Google, güvenli olmayan bir HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) web sitesi çalıştırıyorsanız, ziyaretçilerinizin birçoğu Google Chrome tarayıcısında güvenli bir şekilde Web sitenize güvenemeyeceklerini belirten bir "Güvenli Değil" iletisiyle karşılanmış olabilir.

' Güvenli Değil ' seçeneğini görüntülediğinizde, Google Chrome, bilgisayarınız ile web sitesi sunucusu arasındaki bağlantıyı şifrelemek için SSL Sertifikası olmadığından bağlantınızın güvenli olmadığı anlamına gelir.

Yani, HTTPS olmayan bir bağlantı üzerinden gönderilen herhangi bir şey, parola veya ödeme kartı bilgileriniz gibi düz metin biçiminde olup, saldırganların verilerinizi snoop yapmasına veya kurcalamasına izin verir. Özellikle https://support.google.com/store/support/ adresinde bulunan https://www.google.com/support/ adresinde bulunan https://www.google.com/support/ adresinde, https://www.google.com/support/default.aspx?v=&support&id=support adresinden giriş yapabilmeniz için giriş yapabilmeniz, giriş oturumunuz, çerezler ve kredi kartı bilgilerinizle etkileşime girebileceği için web sayfalarının tehlikeli olduğu kabul edilmektedir ağ üzerinden seyahat ederken.

 

Google Chrome'da Güvenli Değil Uyarı Zaman Çizelgesi

Bu önemli geçiş bir gecede gerçekleşmedi. Google, site yöneticilerine sitelerini güvenli bir bağlantıya taşımak için yeterli zaman vermek için birkaç yıl zarfında yavaş yavaş işledi.

İlk Aşama - Ocak 2017’de Chrome 56’nın yayınlanmasından başlayarak, Google, şifrelerini ve kredi kartı bilgilerini toplayan HTTP web siteleri için adres çubuğunda 'Güvenli Değil' uyarısını görüntüleyerek web’i daha güvenli bir yer haline getirme misyonuna başladı. müşteriler.

Geçiş Aşaması -Daha sonra Ekim 2017’de Google Chrome 62’nin yayınlanmasıyla birlikte, web tarayıcısı tüm web sitelerini güvenli olmayan bir HTTP sitesi üzerinden ve ayrıca ziyaret edilen tüm HTTP sayfalarında veri girmek için herhangi bir metin giriş alanı olan 'Güvenli Değil' olarak etiketlemeye başladı. Kullanıcıların gizlilik beklentilerinin daha yüksek olabileceği gizli mod.

Final Aşaması - Bugün, 24 Temmuz 2018 tarihinde, Google, güvenli bir şekilde HTTPS şifrelemesini kullanmayan tüm web sitelerini 'Güvenli Değil' olarak işaretlemesine rağmen, web’in güvenli ve şifreli HTTPS bağlantılarına yönlendirmesini sağlayarak Chrome 68’i yayınladı. Hassas veri, iletişim veya bilgi işlemek.

 

Sırada ne var? Sitenizi HTTPS'ye Taşıyın

Google'ın şeffaflık raporuna göre, Windows'da Google Chrome'da ziyaret edilen web sitelerinin yüzde 75'i HTTPS kullanıyor ve bugün İnternet'teki ilk 100 siteden 81 tanesi varsayılan olarak HTTPS kullanıyor.

Sitenizde HTTPS'yi Etkinleştirmeniz İçin 6 Neden

1-HTTPS Google sıralamalarını ve SEO’yu geliştiriyor

2-HTTPS, web sitesi güvenliğini ve gizliliğini artırır

3-HTTPS güvenilirliği artırır ve müşteri güvenini artırır

4-HTTP2 HTTP'den daha hızlı olduğu için HTTPS, web sitesi hızını artırır

5-HTTPS, herkese açık kablosuz internette gezinmeyi kolaylaştırır

6-HTTPS artık ücretsiz!

HTTPS'yi benimsemek, sizin ve sitenizi ziyaret eden herkes için mükemmel bir seçimdir.

Henüz SSL uygulanmadıysanız, Güvenli Değil uyarısı olan web siteniz ziyaretçilerinizi korkutacak.

Bugün bir SSL sertifikası yüklemek ve bir web sitesinde HTTPS'yi etkinleştirmek ne pahalı ne de zor bir görevdir. Yalnızca, web sunucuları için herkesin ücretsiz SSL sertifikası almasına izin veren CloudFlare veya Let's Encrypt gibi otomatik hizmetleri kullanabilirsiniz . Google ayrıca bir web sitesinin HTTPS'ye nasıl taşınacağı konusunda bir teknik eğitim yayınladı . Ayrıca, bu yıl Eylül ayında Google Chrome 69'un piyasaya sürülmesiyle birlikte şirket, HTTPS web sayfalarındaki "Güvenli" etiketini kaldırmayı ve kullanıcılara web'in varsayılan olarak güvenli bir yer olduğu fikrini vermeyi planlıyor.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜVENLİK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI