Bugun...Google, Cihazınızın Konum Durumu Kapalıyken Bile Veri Toplamaya Devam Ediyor!

Google geçen ay "Konum Geçmişi kapalıyken gittiğiniz yerlerin artık saklanmadığı" konusunda yanıltıcı bir iddiada bulundu. Bu doğru değil.

facebook-paylas
Tarih: 11-09-2018 20:07

Google, Cihazınızın Konum Durumu Kapalıyken Bile Veri Toplamaya Devam Ediyor!

Geçtiğimiz hafta Associated Press araştırması, arama motoru devinin milyonlarca iPhone ve Android cihaz kullanıcısının hareketlerini izlediğini, "Konum Geçmişi" ayarını devre dışı bırakmış olsalar bile ortaya koydu

AP soruşturmasına yanıt olarak, Google, "insanların deneyimlerini iyileştirmek için Google'ın konum kullanabileceği bir dizi farklı yol var" ve "bu araçların net açıklamalarını ve insanların kontrol edebileceği sağlam denetimler sağladığını" söyleyerek kendini savundu.

Şirket , konum politikasını biraz değiştirdi . Bu da, Konum Geçmişi seçeneğini kapattıktan sonra bile bazı Google hizmetlerinin konum bilgilerini toplamaya devam edeceğini açıkça belirtti.

Ancak, aynı gün San Diego'dan Napoleon Patacsil, San Francisco federal mahkemesinde kullanıcıların hareketlerini izleyerek ve saklayarak gizliliğini ihlal ettiği için Google aleyhinde dava açtı.
Potansiyel olarak milyonlarca kullanıcıya etkileyebilecek dava, onların iPhone'lar ve Android cihazlarında Konum Geçmişini kapalı dönmüştü henüz hala Google tarafından takip edildi ABD'de Android ve iPhone kullanıcıları adına sınıf eylemi statü talep edilmektedir.

Patacsil, Google'ın Kaliforniya Gizlilik Politikası'nı ihlal ettiği ve cihazlarının gizlilik önlemi kullandıkları sırada kullanıcının konumunu belirleyerek gizlilik hakkını ihlal ettiğini belirterek, belirsiz tazminat talep ettiğini iddia etmektedir.

Patacsil, şirketin "asıl amacının" akıllı telefon kullanıcılarını "dikkatsizce izlemesi" ve üçüncü kişilerin de aynısını yapmasına izin verdiğini söyledi.Ayrıca, Google'ın Android telefonunda ve ardından bazı Google uygulamalarını indirdiği iPhone'unda yasadışı olarak izlediğini iddia etti.

Google henüz davaya ilişkin başvuruda bulunmadı.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Siber Casusluk Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI