Bugun...Google, Gelen Tepkiler Nedeniyle Pentagon'la Silahlanma Anlaşmasını İptal Etti !


facebook-paylas
Güncelleme: 02-06-2018 19:08:08 Tarih: 02-06-2018 18:31

Google, Gelen Tepkiler Nedeniyle Pentagon'la Silahlanma Anlaşmasını İptal Etti !

Google, ABD Başkanı Trump'ın isteği ile 6 Aralık 2017 tarihinde Arama sonuçlarında İsrailin Başketini Kudüs olarak değiştirmesinin ardından Dünyanın her yerindeki Güvenlik Araştırmacıları tarafından google' a karşı şiddetli tepkiler yükselmişti.

 


Google, "Maven" adlı askeri yapay zeka projesi ile Amerikan ordusu için insansız hava araçlarının (İHA) çektiği görüntülerin analiz edilmesini sağlayacak bir yapay zekâ geliştiriyordu.

Google çalışanları daha önce projeye karşı bir imza kampanyası düzenleyerek şirketi "savaş ticaretinden" uzak durmaya çağırmıştı. Google'dan kendisinin ya da bağlı firmaların "savaş teknolojisi üretip üretmediğini" açıklığa kavuşturması istenmişti. Kampanyaya 4 bin 600'den fazla çalışan katılmış, 13 çalışan da istifa etmişti. 

Anlaşma yenilenmeyecek

Protestoların artması sonucunda, Google Cloud şefi Diane Greene, çalışanlarına ABD ordusu için yapmaya başladıkları anlaşmayı yenilemeyeceklerini açıkladı. Bu açıklama gelecek için de önem taşıyor çünkü Google, Pentagon'la 10 milyar dolarlık yeni bir anlaşma yapmaya hazırlanıyordu.

ABD ordusu için yapılan yapay zeka projesine karşı çıkan çalışanların imzaladığı açık mektupta, "Google'ın savaş işinde olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle, Project Maven'ın iptal edilmesini, ne Google'ın ne de diğer yüklenici tarafların, savaş teknolojileri geliştirmeyeceğine dair açık bir politika uygulamasını ve yayınlamasını istiyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

Dünyanın her yerinden Güvenlik Araştırmacıları tarafından üst üste yapılan açıklamalar sonrası, Google zor duruma düşmüş hisseleri değer kaybetmişti. 
Kaynak: TRT-İHA
Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜVENLİK Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI