Bugun...McAfee Uyardı: Sahte Uygulamalar iPhone ve Android İçin Yaygınlaşıyor!

Rus Antivirüs Firması McAfee'nin Güvenlik Araştırmacılarının yaptığı araştırmalar ve rapor içeriğine göre iphone ve android için sahte uygulamalar yaygınlaşıyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 29-07-2018 13:15:13 Tarih: 29-07-2018 13:08

McAfee Uyardı: Sahte Uygulamalar iPhone ve Android İçin Yaygınlaşıyor!

Sahte uygulamalar Android ve iPhone kullanıcıları için yaygın bir sorun haline geldiğinden, bazı kötü niyetli uygulama geliştiricilerinin “yapabildiğiniz kadar sahte” ifadesini aldıkları görülüyor. Google Play ve Apple'ın App Store'u gibi meşru kaynaklar bile, bu fenomenin mücadelesinde gerekli özeni göstermelerine rağmen gayri meşru uygulamalara sızmıştır.

Sahte bir uygulamayı indirdikten sonra, siber suçlular, cihazınızın arka planında çalışacak reklamlarla ransomware veya kötü amaçlı yazılımlardan yararlanır ve bu da bir şeyleri fark etmeyi zorlaştırır. Ancak kendi işinize bakarken, kişisel verileriniz - kullanıcı adları, fotoğraflar, şifreler ve kredi kartı bilgileri gibi - ele geçirilebilir.

Kötü amaçlı uygulamalar, daha fazla hasara yol açmadan bir cihazdan algılanması ve hatta daha da zor hale getirilmesinin zorlaşmasına neden oldu. Sahte uygulamalar eğilimi, kötü aktörler taklit etmeye çalıştıkları uygulamalarla daha da çılgın hale geldikçe, yavaşlama belirtisi göstermez. 


Ayrıntıya fazladan dikkat ederek, indirmeden önce sahte bir uygulamayı tanımlamayı öğrenebilirsiniz.

Yazım hataları ve yetersiz dilbilgisi olup olmadığını kontrol edin. Yazım hataları ve dilbilgisi hataları için uygulama geliştirici adını, ürün başlığını ve açıklamayı iki kez kontrol edin. Kötü amaçlı yazılım geliştiriciler, genellikle tek bir harfle bile gerçek geliştirici kimliklerini meşru görüyor. İndirimler vaadinde bulunulursa veya açıklama sadece hissedilirse, bu işaretler kırmızı bayraklar olarak alınmalıdır.
İndirme istatistiklerine bakın. WhatsApp gibi popüler bir uygulama indirmeye çalışıyorsanız, ancak indirilemeyecek kadar az sayıda indirme işlemi varsa, bu, uygulamanın büyük olasılıkla hileli olduğunu gösteren oldukça iyi bir göstergedir.
Başkalarının söylediklerini oku. Bu sahte uygulamalar söz konusu olduğunda, kullanıcı yorumları müttefikinizdir. Birkaç uygulamadan geçmek, bir uygulamanın gerçek olup olmadığına dair hayati bilgiler sağlayabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunda bu analizleri kitlesel olarak kullanmaktan çekinmeyin.


Yanlışlıkla sahte bir uygulama indirdiğini bulursanız , telefonunuzu kaldırmak için atabileceğiniz adımlar vardır . İşte yapılacaklar:

Uygulamayı hemen veya şüpheli bir şey fark ettiğiniz anda silin. Bulamıyorsanız, ancak sorun yaşamaya devam ediyorsanız, uygulama yine de cihazınızda olabilir. Çünkü, kendini korumaya yönelik olarak, sahte uygulamalar ikonlarını ve unvanlarını ortadan kaldırarak kendilerini bertaraf etmeye çalışabilir ve koruyabilirler. Böyle bir durumda, yüklü uygulama sayfanıza / sayfalarınıza gidin ve orada saklanıyor olabileceğinden boş alanlar arayın.
İzinleri kontrol et . Yüklemeden sonra , uygulamanın izinlerini kontrol edin . Sahte uygulamalar genellikle, daha fazla verilere erişmek için çaba sarfeden isteklerin uzun listelerini verir.
Uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizleyin . Silmek istediğiniz uygulamayı bulursanız, uygulamayı tamamen telefonunuzdan almak için uygulamanız gereken ilk adım budur.
Sağlayıcınıza götürün. Bir uygulamayı sildikten sonra hâlâ sorun yaşıyorsanız, tanılama testi yapmak için cihazınızı sağlayıcınıza almayı düşünün.
Fabrika ayarları. Son çare olarak, uygulamayı "kaybolmuş" olduğu için veya uygulamayı ve kötü amaçlı yazılım sızıntısını izlediği için uygulamayı bulamıyorsanız, bunu tamamen kullanmanın en iyi yolu verileri silmek, fabrika ayarlarınızı sıfırlamak ve baştan başlamak. Bu nedenle, cihazlarınızın yedeklerinin olması hayati önem taşır.
Kötü niyetli yazılım geliştiricilerin, mağdurların kişisel bilgilerine erişimlerini sağlamak için meşru uygulamalara sızma eğilimi devam etse de, ilerlemelere daha yakından önem vererek, ilerlemelerini caydırabiliriz. Her ne pahasına olursa olsun sahte uygulamaları önlemek için işaretlerden haberdar olmak konusunda dikkatli olmanızı unutmayın.

McAfee'nin yayınladığı Rapor'a BURADAN ulaşabilirsiniz.

www.siberreal.comEtiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HACKING Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI