Bugun...Robotik, Sağlık Hizmetlerinin Geleceği Olabilir Mi?

Twitter kurucu ortağı Biz Stone'un Delhi merkezli yapay zeka (AI) -güçlü chatbot “Ziyaret” e yatırım yaptığı yakın zamana kadar bilim kurgu gibi görünüyordu

facebook-paylas
Tarih: 02-08-2018 21:42

Robotik, Sağlık Hizmetlerinin Geleceği Olabilir Mi?

Twitter kurucu ortağı Biz Stone'un Delhi merkezli yapay zeka (AI) -güçlü chatbot “Ziyaret” e yatırım yaptığı yakın zamana kadar bilim kurgu gibi görünüyordu .  Chatbot, tıbbi tanıya yardımcı olmak amacıyla Pilani, Rajasthan'daki Birla Teknoloji ve Bilim Enstitüsü (BITS) öğrencileri tarafından geliştirilmiştir.


Robotik, sağlık hizmetlerinin geleceği olabilir mi?
Chatbot doktorların yerini almaya yönelik değildir, ancak robotik asistan olarak hareket ederek sağlık hizmetlerini geliştirir.

Chatbot hastanın semptomlarıyla ilgili sorular sorabilen bir hastanın ilk temas noktasıdır. Chatbot, koşullar, belirtiler, risk faktörleri, geçmiş geçmiş ve daha fazlası dahil olmak üzere değişkenler arasındaki 20.000 olasılıklı ilişkileri tanımak için programlanmıştır. Bu, chatbotun değişkenleri değerlendirmesine ve hastalığın en olası nedenini belirlemek için takip soruları sormasına izin verecektir. Bunu takiben, chatbot Hindistan çevresindeki 2.000 sağlık uzmanından biriyle temas kurmaya yönlendirildi.

Hindistan şu anda özellikle kırsal ortamlarda uzman sağlık personelinin ciddi sıkıntısı çekiyor. Hindistan'ın kırsal bölgelerdeki 5.510 toplum sağlık merkezlerinde, cerrahlar için yüzde 84'lük bir eksiklik var; Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar için yüzde 76,7; Genel doktorlar için yüzde 83,2; 2016 Kırsal Sağlık İstatistikleri raporunda, çocuk hekimleri için yüzde 80,1'dir .

programla ilişkili 2.000 uzman projenin ulusal bir sunum işlemek mümkün olmadığı için bu, AI chatbot uygulanması ile ilgili sorunlara neden olabilir. Daha lokalize sunum bu sayılarla ağırladı, ancak bu sağlık altyapısı açısından kendi kentsel göre geri kalmıştır kırsal alanlara herhangi bir yarar sağlamak için olası değildir olabilir.

Ancak teoride, chatbot, teşhisleri optimize ederek mevcut doktorlar için zaman ayırabilirdi. British Medical Journal'da yapılan bir araştırmada, Hindistan'daki birinci basamaktaki doktorun bir hastayla geçirdiği ortalama sürenin sadece iki dakika olduğu bulunmuştur. Bu, teşhis için çok az zaman bırakır ve bunu doktora danışır. Bu durum, pek çok hastayı, durumları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmadıklarında, girdiğinden daha fazla bırakabilir.

Tanı görevini chatbot'a devrederek, doktorun hasta gördüğü andan itibaren, tıbbi bir teşhisin sıklıkla zaman alıcı bir şekilde bir bekleme odasında yapılmasına izin verir. Bu, daha sonra, hastayla ilk görüştüğünde doktora daha fazla bilgi verir ve tedavi süreleri ve tedavi seçeneklerini kısıtlar ve hastayı bilgilendirir.

“Kaliteli sağlık tavsiyesine erişim, stres, kronik koşullar, obezite, cilt hastalıkları ve daha fazlası gibi yaşam tarzı sorunlarından etkilenen 200 milyondan fazla insanı olan bir ülkede ezici bir sorundur. Bu, aVisit'in teknoloji yaklaşımının devreye girdiği yer . Doktor-hasta etkileşimlerini geliştirerek ve hastaları daha iyi eğiterek, tedaviye bağlı olmayan koşulların tedaviye uyumu ve risk faktörlerinin yönetimindeki gelişmeler büyük ölçüde iyileştirilebilir.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI