Bugun...Tavuk mu Yumurtadan Çıkar Yoksa Yumurta mı Tavuktan? Cevabı Bulundu!

Daily Mail gazetesine göre; bilimsel ve felsefi bu gizem Sheffield ve Warwick üniversitelerindeki araştırmacılar tarafından açığa çıkarıldı. Meşhur, “Tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar?” sorunsalının sonucu...

facebook-paylas
Güncelleme: 08-06-2018 23:40:00 Tarih: 08-06-2018 23:27

Tavuk mu Yumurtadan Çıkar Yoksa Yumurta mı Tavuktan? Cevabı Bulundu!

Bilim adamları yumurtanın tavuktan çıktığı ve tavuğun öncelikli olduğu sonucuna vardılar… Çünkü tavuğun yumurtalıklarında üretilen bir protein sayesinde yumurta kabuğu oluşabiliyor. Bu nedenle yumurta ancak tavuğun içinde oluşursa var olabilir.

 

Bu soru, Antik Yunan’dan 21. yüzyıla kadar, insanlığın aklını en çok karıştıran sorulardan biridir. Ve hâlâ da cevabı öğrenmek için can atıyoruz. Hangisi daha önce geldi? Yumurta mı yoksa tavuk mu?

Soruyu basit mantıkla düşünecek olursak, aslında kolay. Kuluçkaya yatan hayvanlar, tavuklar var olmadan çok önce varlardı, yani mantıken yumurta tavuktan önce vardı.

Fakat, soruyu “tavuk yumurtası mı tavuktan çıktı; yoksa tavuk mu yumurtasından çıktı?” diye sorunca döngüsel bir sebep-sonuç ilişkisine değinmiş oluyoruz. Eğer ilk olarak tavuk yumurtadan çıktıysa, yumurta nereden geldi? Olsa olsa başka bir tavuktandır. Ama o tavuğun da bir yumurtadan çıkmış olması gerekmez mi? Öyleyse, hangisi daha önce var oldu?

Bir tarafta, tavuk diyenler var.

Araştırmalar gösteriyor ki, tavuk yumurtasının oluşumunda esas olan protein, diğer adıyla OV-17, yalnızca tavuk rahminde bulunuyor. OV-17 olmadan yumurta kabuğunun oluşması imkansız. Yani teknik açıdan, tavuk olmadan, tavuk yumurtası elde edemezsiniz. Ancak, her şeyin ötesinde, bu tamamen tavuk yumurtasını nasıl tanımladığımıza bağlı. Tavuk yumurtası, tavuktan çıkan bir yumurta mı? Yoksa, içinde tavuk olan bir yumurta mı? Şurası kesin, OV-17’yi üreten tavuk bir yerden gelmek zorunda. Fakat ya bir fil, içinden aslan çıkan bir yumurta verseydi, bu bir fil yumurtası mi olurdu yoksa aslan yumurtası mı?

 

Aslında bu oldukça anlamsız bir soru, fakat günün sonunda herkesin üzerinde anlaştığı tek seçenek. İster normal tavuk yumurtası deyin, ister ata-tavuk yumurtası, ilk normal tavuk bir yumurtadan çıktı. Başka bir deyişle, tavuk yumurtadan çıktı.

İlk önce yumurta vardı…Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİLİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI