Bugun...Uzay Fotonları Kriptografiye Yeni Bir Boyut Getirdi.

ESA, QUARTZ (Kuantum Kriptografi Telekomünikasyon Sistemi) geliştirmek için SES Techcom SA (LU) ile bir sözleşme imzaladı.

facebook-paylas
Güncelleme: 08-05-2018 13:43:17 Tarih: 08-05-2018 13:36

Uzay Fotonları Kriptografiye Yeni Bir Boyut Getirdi.

ESA ve ortakları, uyduların şifrelemeye yardımcı olmak için foton 'anahtarlarını' nasıl dağıtabileceklerini araştıracak.

Dün ESA, QUARTZ (Kuantum Kriptografi Telekomünikasyon Sistemi) geliştirmek için SES Techcom SA (LU) ile bir sözleşme imzaladı.

İkinci Dünya Savaşı'nda kullanıldığı gibi klasik kriptografi, şifreleme kodları ve el veya erken makine tarafından üretilen şifreleme anahtarları ile mesajlar gizlenmiştir. Mesajlar, karşılık gelen anahtar, kod kitabı veya ekipman ile bir alıcı tarafından çözüldü.

Bugün aynı ilke var, ancak şifreleme kodları modern matematiksel algoritmalara dönüştü ve rasgele sayı üreteçleriyle algoritmaları birleştirerek 'kriptografi anahtarları' oluşturulabilir. 
Her yerde kullanılıyorlar: web tarayıcıları, BT ağları, enerji, su veya ulaşım için zemin altyapısı ve hatta kritik uydu sistemlerini korumak için.

Bununla birlikte, kuantum bilgisayarları ve yeni kod kırma teknikleri gibi en yeni gelişmeler, günümüzün sistemlerini saldırıya karşı savunmasız bırakabilir, bu nedenle ESA, kuantum anahtar dağıtımı (QKD) gibi yeni şifreleme teknolojilerini araştırmaktadır.

QKD, temel fiziğe dayalı güvenlik özelliklerini potansiyel gerçek dünya uygulamalarına uygulayan büyüyen bir araştırma alanıdır. Sonuç, anahtarı iki taraf arasında dağıtarak, tespit edilmeden kesişmesi imkansız bir sistemdir, böylece güvenlik özelliklerinin matematik ve bilgisayar bilimlerinden kaynaklandığı geleneksel anahtar dağılımını arttırır ve tamamlar.

İki nokta arasında rasgele sayılar göndermeyi, daha sonra anahtarı oluşturmak için kullanılan fotonlar aracılığıyla içerir. Bu tür bir iletişimin üzerinde durmak, fotonların ölçülmesini gerektirir, ki bu da kuantum özelliklerini sürekli olarak değiştirir, kirişin yakalandığı sahipleri uyarır.

Günümüzün QKD'si geleneksel taşıyıcı, optik fiber tarafından sınırlandırılmıştır, çünkü bu sinyal, bilginin yeryüzünden sadece birkaç yüz kilometre önce iletilebildiği yarıçapı sınırlar. 
ESA tarafından yapılan çalışmalar ve deneyler, fotonların, uydudan uyduya, uydudan toprağa ve tam tersine, serbest alanda toplanabileceğini ve dağıtılabileceğini göstermiştir. Anahtarı taşıyan bir uydu, dünyanın herhangi bir yerindeki müşterilere dağıtabilir.


QUARTZ, bu yöndeki ilk ticari adımdır ve anahtarların taşınması ve dağıtımı için güvenilir, küresel olarak kullanılabilir bir sistem sağlamayı amaçlamaktadır. 
QUARTZ kapsamında ve ESA'nın yardımıyla SES, platformu coğrafi olarak dağınık ağlarda kullanılmak üzere sağlam, ölçeklenebilir ve ticari olarak uygun bir uydu tabanlı QKD sistemi olarak geliştirmeyi planlıyor.

Bu, uydu iletişimi için yenilikçi optik teknolojilerin geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını destekleyen ve destekleyen ve optik iletişim teknolojileri için yeni pazar fırsatları geliştirmede endüstriye yardımcı olan ESA'nın ARTES ScyLight (SeCure ve Laser Communication Technology) programının bir parçasıdır.

Optik teknolojilerin ticari olarak satın alınmasının, giderek artan veri oranlarına ve güvenli iletişime duyulan ihtiyacı ele alan, satcom pazarındaki bir sonraki atılım olduğuna inanılıyor.

ESA Telekomünikasyon ve Entegre Uygulamalar Direktörü Magali Vaissiere, “QUARTZ, bilimsel toplulukların araştırma çalışmalarını ve özel sektörün ihtiyaçlarını ESA'nın ScyLight programının gelecekteki uygulamalarını geliştirmek için desteklemesiyle birleştirmenin mükemmel bir örneğidir” dedi.


ESA, QUARTZ (Kuantum Kriptografi Telekomünikasyon Sistemi) geliştirmek için SES Techcom SA (LU) ile bir sözleşme imzaladı.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KRİPTOGRAFİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI