Bugun...Veri ve Büyük Veri Madenciliği Nedir? Kolay bir rehber.

Çok fazla veriye sahipsiniz, ancak bir iş kararı vermek için doğru verileri nasıl buluyorsunuz?

facebook-paylas
Güncelleme: 05-08-2018 20:56:59 Tarih: 05-08-2018 20:43

Veri ve Büyük Veri Madenciliği Nedir? Kolay bir rehber.


Veriler, bugün bir zamanlar büyük otomobil şirketlerine olan petrol kadar önemli. Aslında, IoT ve bulut bilişimin ortaya çıkmasıyla modern iş, veriye kuşatılmıştır. Tüketici bilgileri, performans analizleri ve operasyonel veriler gibi şeyler işletmeler için hayati bilgiler sağlar, ancak tüm bu verilerin, herhangi bir şirketin gerçekten fayda sağlaması için çoğaltılması ve işlenmesi gerekir.

Şirketinizin verimliliğine dair değerli bilgiler elde etmek veya bu önemli bilgiyi bulmak için, bir işletmenin zaman alıcı ve sorun yaratabilecek en yararlı bitleri bulmak için veri kümeleri boyunca ilerlemesi gerekir. Ancak bunu elle denemek yerine, çoğu şirket veri madenciliği adı verilen bir teknik kullanıyor.

Veri madenciliği, makine öğrenimi yöntemlerini içeren büyük veri kümelerindeki kalıpları keşfetme sürecidir. Veri madenciliğinin genel amacı, bir veri setinden bilgi çıkarmak ve daha fazla kullanım için anlaşılabilir bir yapıya dönüştürmektir. Terim, herhangi bir büyük ölçekli veri veya bilgi işlem veya bilgisayar karar destek sistemi formuna uygulanır.

Körük, veri madenciliğinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve çalışanları daha üretken hale getirmek, genel operasyonunuzu kolaylaştırmak için nasıl kullanabileceğinizi açıklıyoruz.

Veri madenciliği nedir?
Verileri inceleyerek veri madenciliği kelimeleri, büyük veri kümeleri içindeki kalıpları ve anormallikleri keşfetmek için. Madencilik verileri, geçmişe dayalı olarak gelecekte neler olacağını ve işinizin nasıl değişeceğini tahmin ederek her olasılığa hazırlandığınızı garantilemek anlamına gelir.

Bunu gerçekleştirmek için çok çeşitli yöntemler vardır ve verilerle boğulmuş bir kurum, işlerini büyütmek, maliyetleri düzene koymak, müşterileri ile ilişkileri geliştirmek ve riskleri azaltmak için veri madenciliğini kullanabilir.

Analytics devi SAS  , veri madenciliğinin hayati önem taşıdığına inanıyor çünkü bir kuruluşun, elde etmeye çalıştığı hedefler için en iyi verileri keşfetmesine izin vermesi değil, aynı zamanda en alakalı verileri, daha fazla değere sahip olan anlamlı bilgilere dönüştürmesi de mümkün.

Veri madenciliği, işletmelerin verilerindeki tüm kaotik ve tekrarlayıcı gürültülerden geçmesine ve neyin alakalı olduğunu anlamasına ve ardından olası sonuçları değerlendirmek için bu bilgileri iyi kullanmasına olanak tanır. Süreç, başka bir yerde bulunamayan kalıpları ve kavrayışları tanımlar ve belirli bilgileri bulmak için otomatikleştirilmiş işlemleri kullanarak, yalnızca verileri bulmak için gereken süreyi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda verilerin güvenilirliğini de artırır.

Veriler toplandıktan sonra, işletmenin kullanabileceği işlem yapılabilir içgörülere dönüştürmek için analiz edilebilir ve modellenebilir.

Büyük Veri Madenciliği
Büyük veri madenciliği, veri madenciliğinin bir varyasyondur (şaşırtıcı bir şekilde), çok daha büyük ve çok sayıda veriden ya da genel olarak bilindiği gibi “büyük veri” lerden bilgi elde etmeyi içerir. Bu teknikler esas olarak organizasyona hedefli bilgi sağlamak için büyük veri analitiğinde ve iş zekasında kullanılır ve süreçler, sistemler veya uzun bir süre boyunca sürekli olarak toplanan diğer bilgiler hakkında veri içerebilir.

Büyük veriler genellikle uzun bir süre boyunca sürekli olarak toplanır ve genellikle bir şekilde yapılandırılmamış bir biçimde toplanır ve saklanır; bu da, içgörüler için çıkarılmadan önce işlenmesi ve biçimlendirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Büyük veri madenciliği süreci genellikle veri tabanındaki verilerin aranmasını, rafine edilmesini, verilerin çıkarılmasını ve daha sonra benzer özelliklere veya bilgiye sahip anlamlı veri kümelerine sıralamak için karşılaştırma algoritmalarını kullanmayı içerir. Bu daha sonra parça parça bazında analiz edilebilir.

Büyük veri madenciliği, standart veri madenciliğini yepyeni bir seviyeye taşıdığı için, bunu desteklemek için gerekli olan bilgi işlem gücü çok daha fazladır ve bazı durumlarda, yalnızca araştırma bilgisayarları gibi özel ekipman, onu işlemek için kullanılabilir.

Veri madenciliği ilkeleri, ister küçük isterse daha büyük veri kümelerinde olsun, aynıdır, ancak sadece değişen veri miktarıdır.

Veri madenciliği teknikleri
Veri madenciliğinde kullanılan teknikler, parametreler ve görevler şunlardır:

Anomali tespiti: daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyan hatalar söz konusu olduğunda olağandışı veri kayıtları belirlenir.
Bağımlılık modellemesi : Değişkenler arasındaki ilişkileri araştırmak. Örneğin, bir süpermarket müşterilerinin satın alma alışkanlıkları hakkında bilgi toplayacaktır. Dernek kuralı öğrenimini kullanarak, süpermarket hangi ürünlerin birlikte alındığını araştırabilir ve bunu pazarlama için kullanabilir.
Kümeleme : Bu, bilinen veri yapılarını kullanmadan benzer verilerdeki yapıları ve grupları arar.
Sınıflandırma : bilinen yapıları kullanarak yeni verilerde kalıp aramak. Örneğin, bir e-posta istemcisi iletileri spam veya meşru olarak sınıflandırdığında.
Regresyon: Verileri en az hata ile modelleyen işlevlerin aranması.
Summarisation: kompakt bir veri kümesi gösterimi oluşturma. Bu görselleştirme ve rapor oluşturma içerir.
Tahmin: Tahmine dayalı analitik, verilerle ilgili, geleceğe ilişkin makul tahminler yapmak için kullanılabilecek modellere bakar.
Dernek: veri madenciliğine daha açık bir yaklaşım olan bu teknik, iki veya daha fazla veri seti arasında basit korelasyonlar yapılmasına izin verir. Örneğin, insanların satın alma alışkanlıklarının eşleştirilmesi, örneğin traş makinesi satın alan kişilerin, aynı zamanda traş köpüğü satın alma eğiliminde olmalarıdır; bu, alışveriş yapanlara sunulan basit satın alma önerilerinin oluşturulmasına olanak tanır.
Karar ağaçları: yukarıdaki tekniklerin çoğuna ilişkin olarak, karar ağacı modeli, bir veri madenciliği yapısı içinde analiz için veri seçmek veya daha fazla veri kullanımını desteklemek için bir araç olarak kullanılabilir. Bir karar ağacı, temelde iki ya da daha fazla sonuca sahip, diğer sorulara bağlanan, sonuçta bir eyleme yol açan, bir uyarı gönderen ya da analiz edilen veriler belirli cevaplara yol açarsa bir alarm tetikleyen bir soruyla başlar. 

Veri madenciliğinin avantajları
Kuruluşların veri madenciliğinden yararlanabileceği birkaç yol vardır.

Tahmin eğilimleri: Büyük veri kümelerinde tahmin bilgilerini bulmak, veri madenciliği kullanarak otomatikleştirilebilir. Çok sayıda analize ihtiyaç duyan sorular artık verilerden daha verimli bir şekilde yanıtlanabilir.
Karar verme yardımı: kuruluşlar daha fazla veri odaklı hale geldikçe, karar alma daha karmaşık hale gelir. Veri madenciliği kullanarak, kuruluşlar karar vermek için mevcut verileri objektif olarak analiz edebilir.
Satış tahmini: Tekrarlanan müşterileri olan işletmeler, gelecekteki satın alma modellerini öngörmek için veri madenciliği kullanarak mümkün olan en iyi müşteri hizmetini sunabilmeleri için bu tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını takip edebilirler. Veri madenciliği, müşterilerinin bir şey satın aldıklarında ve bir daha ne zaman satın alacağını tahmin ettikleri zaman bakar.
Arızalı ekipmanın tespiti: Veri madenciliği tekniklerini üretim süreçlerine uygulamak, hatalı ekipmanı hızlı bir şekilde tespit etmelerine ve optimum kontrol parametreleriyle gelmelerine yardımcı olabilir. Veri madenciliği, imalat ve daha iyi bitmiş ürünler sırasında daha az hatayla sonuçlanacak şekilde bu parametreleri düzenlemek için kullanılabilir.
Daha iyi müşteri sadakati: düşük fiyatlar ve iyi müşteri hizmetleri tekrarlı özel olmasını sağlamalıdır. İşletmeler, özellikle sosyal medya verilerinde veri madenciliği kullanarak müşteri kaybını azaltabilir.
Yeni bilgileri keşfedin: veri madenciliği, iş uygulamalarınızı ve stratejilerinizi güçlendiren kalıpları keşfetmenize yardımcı olabilir, ancak şirketiniz, müşterileriniz ve operasyonlarınızla ilgili beklenmedik bilgiler de ortaya çıkarabilir. Bu, yeni gelir akışlarını açabilecek veya işinizde asla fark edemeyeceğiniz veya başka bir şekilde bakmayı düşünmediğiniz hataları bulabileceğiniz yeni taktiklere ve yaklaşımlara yol açabilir.

Veri madenciliğinin dezavantajları
Hayattaki herhangi bir şeyde olduğu gibi, veri madenciliğinin kullanımıyla ilgili birçok fayda vardır, ayrıca bazı dezavantajları da vardır.

Gizlilik sorunları: İşletmeler, satın alma davranışları eğilimlerini anlamak için müşterileriyle ilgili çeşitli şekillerde bilgi toplar, ancak bu tür işletmeler sonsuza kadar yok olmazlar, herhangi bir zamanda başka bir şirket tarafından iflas edebilir veya satın alabilirler. Kişisel bilgiler, başkalarına satılmakta veya sızdırılmış olarak satılmaktadır.
Güvenlik sorunları: Güvenlik, özellikle büyük verilerin müşterinin kendi özel bilgilerini çaldığı hack olayları nedeniyle, hem işletmeler hem de müşterileri için büyük bir endişe kaynağıdır. Bu herkesin bilmesi gereken bir olasılık.
Bilginin kötüye kullanılması: Etik nedenlerle veri madenciliği yoluyla toplanan bilgiler , insanların veya işletmelerin savunmasız insanların yararlarından faydalanmaları veya bir grup insana karşı ayrımcılık yapmaları gibi istismar edilmeleri gibi, kötüye kullanılabilir.
Her zaman doğru değil : Toplanan bilgiler her zaman% 100 doğru değildir ve karar vermek için kullanılırsa ciddi sonuçlara neden olabilir.Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Galatasaray 34 20 5 9 72 36 69 +36
2 Medipol Başakşehir 34 19 5 10 49 22 67 +27
3 Beşiktaş 34 19 7 8 72 46 65 +26
4 Trabzonspor 34 18 7 9 64 46 63 +18
5 Yeni Malatyaspor 33 13 12 8 46 44 47 +2
6 Antalyaspor 33 13 14 6 38 52 45 -14
7 Alanyaspor 34 12 14 8 37 43 44 -6
8 Atiker Konyaspor 33 9 8 16 40 38 43 +2
9 Fenerbahçe 33 10 10 13 41 43 43 -2
10 Çaykur Rizespor 34 9 11 14 48 50 41 -2
11 Sivasspor 34 10 13 11 49 54 41 -5
12 Kayserispor 33 10 12 11 35 48 41 -13
13 MKE Ankaragücü 33 11 15 7 37 51 40 -14
14 Kasımpaşa 34 11 17 6 53 62 39 -9
15 Göztepe 33 10 18 5 35 41 35 -6
16 Bursaspor 33 6 11 16 26 36 34 -10
17 BB Erzurumspor 33 7 15 11 34 43 32 -9
18 Akhisarspor 33 6 19 8 33 54 26 -21
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 17 10 2 5 30 10 35
2 Gençlerbirliği 17 11 4 2 26 13 35
3 Denizlispor 17 9 2 6 33 12 33
4 Adana Demirspor 17 9 3 5 32 15 32
5 Altınordu 17 9 4 4 30 15 31
6 Ümraniyespor 17 9 5 3 25 17 30
7 Gazişehir Gaziantep FK 17 8 5 4 26 15 28
8 Boluspor 17 8 5 4 25 18 28
9 İstanbulspor 17 8 5 4 27 28 28
10 Balıkesirspor Baltok 17 8 6 3 26 23 27
11 Eskişehirspor 17 7 4 6 23 22 27
12 Altay 17 7 5 5 24 15 26
13 Osmanlıspor FK 17 8 7 2 22 19 26
14 Giresunspor 17 6 8 3 19 22 21
15 Adanaspor 17 3 8 6 21 25 15
16 Afjet Afyonspor 17 3 8 6 19 30 15
17 Elazığspor 17 3 10 4 19 28 13
18 Kardemir Karabükspor 17 0 14 3 7 43 3
Takım O G M B A Y P AV
1 Manisa BBSK 17 13 2 2 45 13 41
2 Fatih Karagümrük 17 13 2 2 35 15 41
3 Menemen Belediyespor 17 10 2 5 34 19 35
4 Tuzlaspor 17 10 4 3 36 14 33
5 Sivas Belediyespor 17 9 3 5 36 21 32
6 Etimesgut Belediyespor 17 8 3 6 24 13 30
7 Bandırmaspor 17 9 5 3 28 20 30
8 Tarsus İdman Yurdu 17 8 5 4 35 26 28
9 Pendikspor 17 7 3 7 30 22 28
10 Şanlıurfaspor 17 7 4 6 23 15 27
11 Kırklarelispor 17 7 4 6 22 17 27
12 Zonguldak Kömürspor 17 7 5 5 19 16 26
13 Kahramanmaraşspor 17 7 6 4 21 21 25
14 Konya Anadolu Selçukspor 17 5 5 7 28 32 22
15 Bak Spor 17 4 5 8 16 28 20
16 Fethiyespor 17 4 6 7 14 18 19
17 Tokatspor 17 5 9 3 15 20 18
18 Darıca Gençlerbirliği 17 3 11 3 13 36 12
Takım O G M B A Y P AV
1 Nazilli Belediyespor 16 10 0 6 35 14 36
2 Tire 1922 16 9 0 7 29 10 34
3 Hekimoğlu Trabzon 16 9 2 5 23 9 32
4 Nevşehir Belediyespor 16 7 2 7 30 16 28
5 Ergene Velimeşe 16 8 5 3 22 15 27
6 Karaköprü Belediyespor 16 8 5 3 25 19 27
7 Silivrispor 16 7 4 5 18 10 26
8 Artvin Hopaspor 16 6 3 7 17 13 25
9 Erzin Belediyespor 16 6 4 6 31 18 24
10 Erbaaspor 16 6 4 6 20 13 24
11 Şile Yıldızspor 16 7 7 2 32 24 23
12 Gebzespor 16 6 5 5 18 14 23
13 Yomraspor 16 5 4 7 20 17 22
14 Batman Petrolspor 16 6 6 4 15 17 22
15 Kozan Belediyespor 16 5 4 7 17 18 22
16 Büyükçekmece Tepecikspor 16 6 7 3 19 20 21
17 Körfez Spor Kulübü 16 1 12 3 9 37 6
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/05/2019 Atiker Konyaspor vs Akhisarspor
 26/05/2019 Fenerbahçe vs Antalyaspor
 26/05/2019 Göztepe vs MKE Ankaragücü
 26/05/2019 Kayserispor vs BB Erzurumspor
 26/05/2019 Yeni Malatyaspor vs Bursaspor
 20/05/2019 BB Erzurumspor 0 - 1 Fenerbahçe
 19/05/2019 Galatasaray 2 - 1 Medipol Başakşehir
 19/05/2019 Alanyaspor 1 - 1 Çaykur Rizespor
 19/05/2019 Bursaspor 0 - 0 Göztepe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/05/2019 İstanbulspor 2 - 5 Denizlispor
 18/05/2019 Gençlerbirliği 1 - 2 Adana Demirspor
 18/05/2019 Giresunspor 3 - 1 Altınordu
 18/05/2019 Kardemir Karabükspor 1 - 6 Gazişehir Gaziantep FK
 18/05/2019 Adanaspor 1 - 4 Osmanlıspor FK
 17/05/2019 Altay 4 - 0 Elazığspor
 17/05/2019 Boluspor 3 - 2 Eskişehirspor
 17/05/2019 Balıkesirspor Baltok 0 - 3 Hatayspor
 17/05/2019 Afjet Afyonspor 2 - 2 Ümraniyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Anadolu Selçukspor 4 - 3 Menemen Belediyespor
 04/05/2019 Bandırmaspor 2 - 1 Fethiyespor
 04/05/2019 Bak Spor 0 - 0 Kırklarelispor
 04/05/2019 Tarsus İdman Yurdu 3 - 1 Darıca Gençlerbirliği
 04/05/2019 Etimesgut Belediyespor 4 - 0 Zonguldak Kömürspor
 04/05/2019 Manisa BBSK 2 - 0 Sivas Belediyespor
 04/05/2019 Pendikspor 6 - 3 Kahramanmaraşspor
 04/05/2019 Şanlıurfaspor 1 - 1 Tuzlaspor
 Hük. Fatih Karagümrük 3 - 0 Tokatspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 04/05/2019 Körfez Spor Kulübü 1 - 4 Nazilli Belediyespor
 04/05/2019 Büyükçekmece Tepecikspor 2 - 1 Kozan Belediyespor
 04/05/2019 Batman Petrolspor 1 - 2 Nevşehir Belediyespor
 04/05/2019 Yomraspor 1 - 3 Tire 1922
 04/05/2019 Erbaaspor 1 - 0 Gebzespor
 04/05/2019 Erzin Belediyespor 2 - 3 Artvin Hopaspor
 04/05/2019 Hekimoğlu Trabzon 1 - 2 Karaköprü Belediyespor
 04/05/2019 Şile Yıldızspor 0 - 3 Silivrispor
NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI