Bugun...Yağmurda Ne Yapmalı? Yürümeli Mi? Koşmalı Mı?

Şemsiyeni unuttun ve birden yağmur başladı. Koşmaya başlayıp yağmurda daha az zaman harcayabilirsin ama ön taraftan daha fazla yağmur damlası tarafından ıslatılırsın yada yürür müsün?

facebook-paylas
Tarih: 12-09-2018 15:10

Yağmurda Ne Yapmalı? Yürümeli Mi? Koşmalı Mı?

Şemsiyesiz yağmurluk olmadan yağmur altında kaldığında kendine "bu sadece su" diyebilir ve hızlıca yürüyebilirsin, yada sıcak evine doğru hızla koşabilirsin. Yürüme yağmur altında daha fazla zaman geçirmek anlamına gelir ve daha çok ıslanırsın, ama mantığa göre koşmaya başlarsan daha fazla yağmur damlası yersin. Peki hangi seçenek daha iyi?
2012 yılında yapılan ve Avrupa Fizik Dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre bir yağmur damlasından uzaklaştığında bir başkasının yoluna çıkarsın. Bunun anlamı ne kadar hızlı gidersen git üst taraftan sana çarpacak yağmur damlalarının miktarı sabittir.

Henry Reich, "Şöyle hayal edebilirsin, yağmur damlaları sabit dururlar sen ve altında bulunan yer yukarı yağmur damlalarına doğru hareket eder. Parallelepiped'in -3D paralelkenar- hacmi eğimine bağlı olmadığına göre yatay olarak ne kadar hızlı gidersen git tepene her saniye aynı oranda yağmur damlası düşer." şeklinde açıklıyor.

Bunun anlamı yağmur yağarken olduğun yerde durursan tependen ne kadar yağmur damlası geliyorsa o kadar ıslanırsın. Ama hareket etmeye başlarsan yan tarafındaki yağmur damlalarıyla da etkileşime girersin. Yani sonuç olarak yağmurda olabildiğince kuru kalmak istiyorsan olduğun yerde durmalısın. Elbette bu pratik bir uygulama olmaz üstelik yanından geçen insanlar delirmiş olduğunu düşünecektir.

Sonuç olarak yürüsen de koşsan da yiyeceğin yağmur miktarı aynıdır. O halde yağmur altında kaldıysan tadını çıkarmak en iyi seçenek olabilirEtiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER BİLİM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
ÇOK OKUNAN HABERLER
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI